2019 SunPeaks Schedule

**We make minor changes to the scheduling so be sure to check on a regular basis**

Choral Performances in the Grand Ballroom

**20min warm up before**

Friday, April 12th

TimeEnsembleDirector
12:40-1:00pmKamloops School of the Arts Chamber ChoirSteve Weisgerber
1:00-1:20pmBrocklehurst Middle Festival ChoirJarrett Schill
1:20-1:40pmKamloops School of the Arts Concert ChoirSteve Weisgerber
1:40-2:00pmRoyal Bay Secondary School Concert ChoirKaren Snowsell
2:00-2:20pmEdmonton Christian High School ChoirAndrea Reid & John Dymianiw
2:20-2:40pmPacific Academy Junior ChoirDave Rosborough

Choral Workshops

Friday, April 12th

TimeRoomEnsembleDirector
3:00-3:30pmGrand BallroomBrocklehurst Middle Festival ChoirJarrett Schill
3:00-3:30pmAlpinePacific Academy Junior ChoirDave Rosborough
3:30-4:00pmGrand BallroomRoyal Bay Secondary School Concert ChoirKaren Snowsell
3:30-4:00pmAlpineKamloops School of the Arts Concert ChoirSteve Weisgerber
4:00-4:30pmMcGillivaryKamloops School of the Arts Chamber ChoirSteve Weisgerber
4:00-4:30pmAlpineEdmonton Christian High School ChoirAndrea Reid & John Dymianiw

Mass Choir Rehearsals

Friday, April 12th

TimeRoomEnsemble
7:15-8:15pmAnnexOpening Mass Choir Rehearsal

Saturday, April 13th

TimeRoomEnsemble
2:30-3:15pmAnnex2nd Mass Choir Rehearsal
TBAGrand BallroomDress Rehearsal

Jazz Ensemble Performances at Annex

**30 minute workshop to follow**

Friday, April 12th

TimeEnsembleDirector
2:00-3:00pmSentinel Jazz BandZoltan Virag
3:00-4:00pmAbby Senior Jazz BandGrant MacDonald

Saturday, April 13th

TimeEnsembleDirector
8:00-9:00amRoyal Bay Jazz Band 9/10Karen Snowsell
9:00-10:00amPacific Academy Grade 9 Jazz BandQuentin Paras
10:00-11:00amPacific Academy Grade 10 Jazz BandQuentin Paras
11:00-12:00pmLethbridge Collegiate Gold Jazz BandSamuel Yamamoto
1:00-2:00pmW.R. Myers Stage BandAndrea Makarchuk

Concert Bands Performances in the Grand Ballroom

**30min warm up before, 30 minute workshop to follow**

Friday, April 12th

TimeEnsembleDirector
4:30-5:00pmLethbridge Collegiate Gold BandSamuel Yamamoto
5:00-5:30pmBrocklehurst Middle Combined Beginner BandJarrett Schill
5:30-6:00pmKamloops School of the Arts Festival BandSteve Weisgerber
6:00-6:30pmPacific Academy Grade 9 Concert BandQuentin Paras

Saturday, April 13th

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amSt. Thomas Aquinas Grade 10 BandVictor Guy
8:30-9:00amCFIS Senior Concert BandAndrew Bacsalmasi
9:00-9:30amW.R. Myers Concert BandAndrea Makarchuk
9:30-10:00amGrandview Heights Concert BandAdam Browne
10:00-10:30amAbby Senior Concert BandGrant MacDonald
10:30-11:00amBrocklehurst Middle Festival BandJarrett Schill
11:00-11:30amScott Creek Middle School BandLaureen Aspinall
11:30-12:00pmEdmonton Christian High School BandAndrea Reid & John Dymianiw
1:00-1:30pmArchbishop Jordan Concert BandNevada Moes
1:30-2:00pmRoyal Bay Concert Band 9-12Glenn Whitney & Karen Snowsell
2:00-2:30pmSir John Thompson Tour BandErin Morel
2:30-3:00pmPacific Academy Grade 10 Concert BandQuentin Paras
3:00-3:30pmSentinel Concert BandZoltan Virag
3:30-4:00pmCrowther Memorial Junior High BandLisa Homan
4:00-4:30pmOLPH Concert BandJustin Moes
4:30-5:00pmVincent Massey Junior High School Concert BandPatrick Steeves

Instrumental Masterclasses

Sunday, April 14th

TimeRoomInstrumentClinician
8-8:50amGrand BallroomFluteHeather Beaty
8-8:50amAlpine RoomPercussionNicholas Jacques
9-9:50amMcGillivray RoomOboe/BassoonMarea Chernoff
9-9:50amGrand BallroomClarinetSally Arai
9-9:50amAlpine RoomHornBrianna Jameson
10-10:50amGrand BallroomTrumpetAnita Eccleston
10-10:50amAlpine RoomLow BrassRichard Cane
10-10:50amMcGillivray RoomDirector's WorkshopAdjudicators' Panel
11-11:50amGrand BallroomSaxophoneJarrett Schill
11-11:50amAlpine RoomTromboneDon Bennett
11-11:50amMcGillivray RoomDirector's WorkshopAdjudicators' Panel