2019 Edmonton Schedule

**We make minor changes to the scheduling so be sure to check on a regular basis**

Concert Bands/Orchestra Performances

Sunday, April 7th

Winspear Centre

TimeEnsembleDirector
8:00-8:20am
8:20-8:40am
8:40-9:00am
9:00-9:20amKelowna Christian School Junior BandConnor Murdock
9:20-9:40amCarberry Collegiate High School BandJustine Burke
9:40-10:00amGrant Park High School Concert BandJoanne Karlowsky
10:00-10:20amEcole Sisler High School Concert BandAlexis Silver
10:20-10:40amSmithers Secondary Junior Concert BandJordan Daviel
10:40-11:00amRD Parker Senior Concert BandSarah Lewis
11:00-11:20amSir Alexander Mackenzie Concert BandVictoria Millsip
11:20-11:40amSmithers Secondary Senior Concert BandJordan Daviel
11:40-12:00pmJohn W. Gunn BandMurray Wichert
1:00-1:20pmCrescent Heights High School Sr. High BandCurtis Perrin
1:20-1:40pmKAHS Concert BandScott Godin
1:40-2:00pm
2:00-2:20pmRI Baker Grade 7/8 Concert BandTanya Conrad
2:20-2:40pmCollege Park Cobras Grade 9 BandKevin Jones
2:40-3:00pmChinook Concert BandScott Davidson
3:00-3:20pmWest Kildonan Collegiate Wind EnsembleArt Zuke
3:20-3:40pmSt. Thomas Aquinas Grade 8 BandGraeme Peppink
3:40-4:00pmBiggar Senior Concert BandDiedra Whitell
4:00-4:20pmHumboldt Collegiate Institute BandGlenda Lees
4:20-4:40pmCentennial Collegiate Grade 9 Concert BandWilliam Kaufhold and Alison Peters
4:40-5:00pmWalter Murray Grade 10 BandAllison Titus & Andrea Pittman

Monday, April 8th

Winspear Centre

TimeEnsembleDirector
8:00-8:20am
8:20-8:40am
8:40-9:00amEcole Lakeview Grade 7/8 BandKim Hartsook
9:00-9:20amSD #60 Senior BandDavid Price
9:20-9:40amSD #60 Concert BandSandra Gunn
9:40-10:00amBiggar Gr. 8/9 Concert BandDiedra Whitell
10:00-10:20amWhite Rock Christian Academy Concert BandJames Caswell
10:20-10:40amJohn Henderson School Grade 8 BandLaura Zinn (Dowbenko)
10:40-11:00amSouthwest Horizon Concert BandMaureen Baird and Paul Cwir
11:00-11:20amESMS Concert BandJennifer Lansky
11:20-11:40amFP Walshe Concert BandCorby Potyok
11:40-12:00pmEcole Charleswood School Grade 8 Concert BandJeff Boch
1:00-1:20pmEMS Concert BandRyan Rutley
1:20-1:40pmThom Sr. Concert BandRobert Houston
1:40-2:00pmDakota Collegiate Wind EnsembleDarren Ritchie
2:00-2:20pmBalfour Collegiate Concert BandBrent Gelsinger
2:20-2:40pmRundle College Grade 9 BandMireille Robinson
2:40-3:00pmSt. Martin de Porres Concert BandJim Kramer
3:00-3:20pmSundre High School BandTracy Wilson
3:20-3:40pmEcole Okotoks Junior High School Intermediate Concert BandSamuel Shumka
3:40-4:00pmHoly Cross Collegiate 8/9 BandSarah Haughey
4:00-4:20pmHoly Cross Grade 10 Concert Band (Green)Jana McGonigal; Meghan Reynolds
4:20-4:40pmChinook Guitar OrchestraScott Davidson
4:40-5:00pmHoly Cross Grade 10 Concert Band (White)Jana McGonigal; Meghan Reynolds

Concert Band/Wind Ensemble - Adjudication Workshop

Monday, April 8th

Old Strathcona Performing Arts Centre

TimeEnsembleDirector
8:00-8:50amCentennial Collegiate Grade 9 Concert BandWilliam Kaufhold and Alison Peters
8:00-8:50amKelowna Christian School Junior BandConnor Murdock
8:00-8:50amCarberry Collegiate High School BandJustine Burke
9:00-9:50amWalter Murray Grade 10 BandAllison Titus & Andrea Pittman
9:00-9:50amCollege Park Cobras Grade 9 BandKevin Jones
9:00-9:50amJohn W. Gunn BandMurray Wichert
10:00-10:50amRI Baker Grade 7/8 Concert BandTanya Conrad
10:00-10:50amSir Alexander Mackenzie Concert BandVictoria Millsip
11:00-11:50amSenior Concert BandDiedra Whitell
11:00-11:50amCrescent Heights High School Sr. High BandCurtis Perrin
1:00-1:50pmChinook Concert BandScott Davidson
1:00-1:50pmKAHS Concert BandScott Godin
2:00-2:50pmGrant Park High School Concert BandJoanne Karlowsky
2:00-2:50pmWest Kildonan Collegiate Wind EnsembleArt Zuke
3:00-3:50pmRD Parker Senior Concert BandSarah Lewis
3:00-3:50pmSmithers Secondary Senior Concert BandJordan Daviel
3:00-3:50pmEcole Sisler High School Concert BandAlexis Silver
4:00-4:50pmSmithers Secondary Junior Concert BandJordan Daviel
4:00-4:50pm
4:00-4:50pmHumboldt Collegiate Institute BandGlenda Lees
5:00-5:50pm
5:00-5:50pm

Tuesday, April 9th

Old Strathcona Performing Arts Centre

TimeEnsembleDirector
8:00-8:50amÉcole Lakeview Grade 7/8 BandKim Hartsook
8:00-8:50amChinook Guitar OrchestraScott Davidson
8:00-8:50amSD #60 Senior BandDavid Price
9:00-9:50amHoly Cross Grade 10 Concert Band (Green)Jana McGonigal; Meghan Reynolds
9:00-9:50amHoly Cross Grade 10 Concert Band (White)Jana McGonigal; Meghan Reynolds
9:00-9:50amSD #60 Concert BandSandra Gunn
10:00-10:50amSundre High School BandTracy Wilson
10:00-10:50amESMS Concert BandJennifer Lansky
11:00-11:50amWhite Rock Christian Academy Concert BandJames Caswell
11:00-11:50amSouthwest Horizon Concert BandMaureen Baird and Paul Cwir
1:00-1:50pmEcole Charleswood School Grade 8 Concert BandJeff Boch
1:00-1:50pmFP Walshe Concert BandCorby Potyok
2:00-2:50pmJohn Henderson School Grade 8 BandLaura Zinn (Dowbenko)
2:00-2:50pmGr. 8/9 Concert BandDiedra Whitell
3:00-3:50pmEcole Okotoks Junior High School Intermediate Concert BandSamuel Shumka
3:00-3:50pmEMS Concert BandRyan Rutley
3:00-3:50pmSt. Martin de Porres Concert BandJim Kramer
4:00-4:50pmBalfour Collegiate Concert BandBrent Gelsinger
4:00-4:50pmHoly Cross Collegiate 8/9 BandSarah Haughey
4:00-4:50pmRundle College Grade 9 BandMireille Robinson
5:00-5:50pmThom Sr. Concert BandRobert Houston
5:00-5:50pmDakota Collegiate Wind EnsembleDarren Ritchie

Instrumental Masterclasses

Monday, April 8th

TimeInstrumentClinician
10:00-10:50amWoodwind and Double BassTBA
11:00-11:50amBrass and PercussionTBA
12:00-12:50pmFaculty recitalsTBA
1:00-1:50pmWoodwind and Double BassTBA
2:00-2:50pmBrass and PercussionTBA

Tuesday, April 9th

TimeInstrumentClinician
10:00-10:50amWoodwind and Double BassTBA
11:00-11:50amBrass and PercussionTBA
12:00-12:50pmFaculty recitalsTBA
1:00-1:50pmWoodwind and Double BassTBA
2:00-2:50pmBrass and PercussionTBA

Jazz Ensemble Performances

Monday April 8th and Tuesday April 9th

Yardbird Suite

TimeEnsembleDirector
Monday 9:00-10:00amChinook Rock and PopScott Davidson
Monday 10:00-11:00amSmithers Secondary Junior Jazz BandJordan Daviel
Monday 11:00-12:00pmSmithers Secondary Senior Jazz BandJordan Daviel
Monday 1:00-2:00pmRD Parker Adrenaline JazzSarah Lewis
Monday 2:00-3:00pmWhite Rock Christian Academy Jazz BandJames Caswell
Monday 3:00-4:00pmSD #60 Jazz BandJoe Brooks
Monday 4:00-5:00pmGrant Park High School Jazz BandJoanne Karlowsky and Dorian Girardin
Tuesday 9:00-10:00amChinook Jazz BandScott Davidson
Tuesday 10:00-11:00am
Tuesday 11:00-12:00pmEcole Okotoks Junior High School Jazz BandWarren Cummins
Tuesday 1:00-2:00pm
Tuesday 2:00-3:00pm
Tuesday 3:00-4:00pm
Tuesday 4:00-5:00pmKAHS Jazz BandScott Godin

Choral Performances

Monday April 8th

All Saints Cathedral

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amHumboldt Collegiate Institute ChoirGlenda Lees
8:30-9:00am
9:00-9:30amWest Kildonan Collegiate Concert ChoirRoberta Matheson
9:30-10:00am
10:00-10:30amJazzAM! (Sisler's Vocal Jazz ensemble)Jana Zens
10:30-11:00amMemorial Composite High School Mixed ChorusDaryl Weisenburger
11:00-11:30amSteinbach Christian School Chamber ChoirJames Fast
11:30-12:00pmEcole Sisler High School Chamber ChoirCarolyn Boyes

Tuesday April 9th

All Saints Cathedral

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30am
8:30-9:00am
9:00-9:30amWhite Rock Christian Academy ChoirJames Caswell
9:30-10:00amThom Collegiate ChoirJodi Scott
10:00-10:30amColla VoceRoberta Matheson
10:30-11:00amRD Parker Concert ChoirCatharine Fisher
11:00-11:30amSmithers Secondary Concert ChoirJordan Daviel
11:30-12:00pmLegacy Christian Academy ChoirMelissa Olnhoff

Wednesday April 10th

All Saints Cathedral

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30pm
8:30-9:00pm
9:00-9:30pm
9:30-10:00pm

Choral Workshops

Monday April 8th

All Saints Cathedral

TimeRoomEnsembleDirector
1:00-1:50pmEcole Sisler High School Chamber ChoirCarolyn Boyes
1:00-1:50pmHumboldt Collegiate Institute ChoirGlenda Lees
2:00-2:50pmJazzAM! (Sisler's Vocal Jazz ensemble)Jana Zens
2:00-2:50pmSteinbach Christian School Chamber ChoirJames Fast
3:00-3:50pm
3:00-3:50pmMemorial Composite High School Mixed ChorusDaryl Weisenburger
4:00-4:50pm
4:00-4:50pmWest Kildonan Collegiate Concert ChoirRoberta Matheson

Tuesday April 9th

All Saints Cathedral

TimeRoomEnsembleDirector
1:00-1:50pmRD Parker Concert ChoirCatharine Fisher
1:00-1:50pmSmithers Secondary Concert ChoirJordan Daviel
2:00-2:50pmLegacy Christian Academy ChoirMelissa Olnhoff
2:00-2:50pmColla VoceRoberta Matheson
3:00-3:50pmWhite Rock Christian Academy ChoirJames Caswell
3:00-3:50pmThom Collegiate ChoirJodi Scott
4:00-4:50pm
4:00-4:50pm

Wednesday April 10th

All Saints Cathedral

TimeEnsembleDirector
10:00-10:50pm
10:00-10:50pm
11:00-11:50pm
11:00-11:50pm

Mass Choir Rehearsals

Tuesday April 9th

Winspear Centre

TimeRoomEnsemble
5:00-6:00pmRehearsal RoomGirls
5:00-6:00pm3rd BalconyBoys
6:00-7:15pmMain StageDress Rehearsal
8:00-9:30pmMain StageConcert