2018 Whistler Schedule

**Check back for updates**

Concert Band Performances

Friday, April 27th

Sea to Sky Ballroom, Conference Centre
**Warm-up 20 minutes before**

TimeEnsembleDirector
8:20-8:40amBellerose Concert BandTomas Lindbeck
8:40-9:00amSmithers Secondary Junior Concert BandMike Doogan-Smith & Jordan Daviel
9:00-9:20amCGS Grade 8 BandDr. Donald Christianson
9:20-9:40amGrandview Heights Concert BandAdam Browne
9:40-10:00amHugh McRoberts Concert BandJames Carter
10:00-10:20amSardis Secondary Concert bandKris Werner
10:20-10:40amChurchill Secondary School BandElizabeth Riegert
10:40-11:00amKelowna Christian School Junior BandConnor Murdock
11:00-11:20amFernie Secondary Concert BandBarbara Bassett
11:20-11:40amVancouver College Grade 9 Concert BandLarry Olson
11:40-12:00pmSmithers Secondary Senior Concert BandMike Doogan-Smith & Jordan Daviel
1:00-1:20pmTamanawis Grade 8 Concert BandPatsy Goto
1:20-1:40pmBell High School Festival Concert BandBrad Campbell
1:40-2:00pmLA Matheson Concert BandTony Sun
2:00-2:20pmCGS Grade 9 BandDr. Donald Christianson
2:20-2:40pmGlenbrook Grade 8 Combined BandsPeter Zaenker
2:40-3:00pmNew Westminster Grade 10 Concert BandSteve Clements
3:00-3:20pmSullivan Heights Junior Concert BandRichard Petroski
3:20-3:40pmGuildford Park BandJonathan Sykes
3:40-4:00pmNew Westminster Grade 9 Concert BandJames Paterson & Steve Clements
4:00-4:20pmBurnaby South Intermediate BandMark Wilson & Lauren Carley
4:20-4:40pmHD Stafford / Betty Gilbert Middle School BandMiriam Mills
4:40-5:00pmSemiahmoo Grade 9 Concert BandKevin Lee

Saturday, April 28th

Sea to Sky Ballroom, Conference Centre
**Warm-up 20 minutes before**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:20amCardinal Carter Academy Symphonic WindsAnita Anton / Daniel Hasznos
8:20-8:40amFleetwood Park Grade 9 Concert BandAdam Gough & Gary Tse
8:40-9:00amCentennial Christian High School Concert BandKimberly Lindsay
9:00-9:20amRobert Bateman Secondary School Concert BandDoug Pritchard
9:40-10:00amClayburn Senior Concert BandAaron Long
10:00-10:20amYorkson Creek Grade 8 Concert BandDave Mills
10:20-10:40amAbbotsford Traditional Secondary Concert BandCameron Kenis
10:40-11:00amNSSS Intermediate Concert BandSteve Ho
11:00-11:20amPacific Academy Concert BandAaron Hardie
11:20-11:40amAbby Concert BandGrant MacDonald
11:40-12:00pmThe Reimer BandHeidi Buhler
1:00-1:20pmWhite Rock Christian Academy Grade 8 Concert BandJames Caswell/Tim Zacharias
1:20-1:40pmJohnston Heights Senior BandMelissa Sumpton
1:40-2:00pmCardinal Carter Chamber StringsDaniela Gassi
2:00-2:20pmLeduc Composite Concert BandDon Steenwinkel
2:40-3:00pmDr. Gordon Higgins Grade 9 Concert BandHarriet L Siemens
3:00-3:20pmBurnaby South OrchestraLauren Carley
3:20-3:40pmKitsilano Concert BandPauline Lo
3:40-4:00pmYale Secondary Concert BandMercedes Sargent
4:00-4:20pmNechako Valley Secondary Senior BandMr. Russell Larden
4:20-4:40pmFleetwood Park Grade 8 Concert BandAdam Gough / Gary Tse
4:40-5:00pmSullivan Heights Senior Concert BandJeff Williams

Concert Band Workshops

Friday, April 27th

TimeRoomEnsembleDirector
9:00-9:50amHarmonyBellerose Concert BandTomas Lindbeck
9:30-10:20amGaribaldiCGS Grade 8 BandDr. Donald Christianson
10:00-10:50amHarmonyHugh McRoberts Concert BandJames Carter
10:30-11:20amGaribaldiGrandview Heights Concert BandAdam Browne
11:00-11:50amHarmonyKelowna Christian School Junior BandConnor Murdock
11:30-12:20pmGaribaldiFernie Secondary Concert BandBarbara Bassett
12:00-12:50pmHarmonySmithers Secondary Senior Concert BandMike Doogan-Smith / Jordan Daviel
12:30-1:20pmGaribaldiChurchill Secondary School BandElizabeth Riegert
1:00-1:50pmHarmonySmithers Secondary Junior Concert BandMike Doogan-Smith / Jordan Daviel
1:30-2:20pmGaribaldiTamanawis Grade 8 Concert BandPatsy Goto
2:00-2:50pmHarmonyLA Matheson Concert BandTony Sun
2:30-3:20pmGaribaldiCGS Grade 9 BandDr. Donald Christianson
3:00-3:50pmHarmonyBell High School Festival Concert BandBrad Campbell
3:30-4:20pmGaribaldiSullivan Heights Junior Concert BandRichard Petroski
4:00-4:50pmHarmonyNew Westminster Grade 9 Concert BandJames Paterson & Steve Clements
4:30-5:20pmGaribaldiBurnaby South Intermediate BandMark Wilson/Lauren Carley
5:00-5:50pmHarmonySemiahmoo Grade 9 Concert BandKevin Lee
5:30-6:20pmGaribaldiGlenbrook Grade 8 Combined BandsPeter Zaenker
6:00-6:50pmHarmonyNew Westminster Grade 10 Concert BandSteve Clements
6:30-7:20pmGaribaldiGuildford Park BandJonathan Sykes

Saturday, April 28th

TimeRoomEnsembleDirector
8:00-8:50amGaribaldiHD Stafford / Betty Gilbert Middle School BandMiriam Mills
8:30-9:20amHarmonyCardinal Carter Academy Symphonic WindsAnita Anton / Daniel Hasznos
9:00-9:50amGaribaldiFleetwood Park Grade 9 Concert BandAdam Gough / Gary Tse
9:30-10:20amHarmonyRobert Bateman Secondary School Concert BandDoug Pritchard
10:00-10:50amGaribaldiClayburn Senior Concert BandAaron Long
10:30-11:20amHarmonyYorkson Creek Grade 8 Concert BandDave Mills
11:00-11:50amGaribaldiNSSS Intermediate Concert BandSteve Ho
11:30-12:20pmHarmonyPacific Academy Concert BandAaron Hardie
12:00-1:00pmGaribaldiThe Reimer BandHeidi Buhler
12:30-1:20pmHarmonyCentennial Christian High School Concert BandKimberly Lindsay
1:00-1:50pmGaribaldiAbby Concert BandGrant MacDonald
1:30-2:20pmHarmonyWhite Rock Christian Academy Grade 8 Concert BandJames Caswell/Tim Zacharias
2:00-2:50pmGaribaldiCardinal Carter Chamber StringsDaniela Gassi
2:30-3:20pmHarmonySardis Secondary Concert bandKris Werner
3:00-3:50pmGaribaldiDr. Gordon Higgins Grade 9 Concert BandHarriet L Siemens
3:30-4:20pmHarmonyBurnaby South OrchestraLauren Carley
4:00-4:50pmGaribaldiYale Secondary Concert BandMercedes Sargent
4:30-5:20pmHarmonyNechako Valley Secondary Senior BandMr. Russell Larden
5:00-5:50pmGaribaldiSullivan Heights Senior Concert BandJeff Williams
5:30-6:20pmHarmonyVancouver College Grade 9 Concert BandLarry Olson
6:00-6:50pmGaribaldiLeduc Composite Concert BandDon Steenwinkel
6:30-7:20pmHarmonyKitsilano Concert BandPauline Lo

Sunday, April 29th

TimeRoomEnsembleDirector
8:00-8:50amHarmonyAbbotsford Traditional Secondary Concert BandCameron Kenis
9:00-9:50amHarmonyFleetwood Park Grade 8 Concert BandAdam Gough / Gary Tse
10:00-10:50amHarmonyJohnston Heights Senior BandMelissa Sumpton

Jazz Ensemble Performance

Friday, April 27th

Rainbow Theatre, Conferencec Centre
**Warm-up 30 minutes before**

TimeEnsembleDirector
12:30-1:00pmYorkson Creek Middle School Jazz BandDave Mills
1:00-1:30pmHugh McRoberts Jazz BandJames Carter
1:30-2:00pmVancouver College Middle School Jazz BandLarry Olson
2:00-2:30pmFraser Heights Jazz BandMichael Horn
2:30-3:00pmNechako Valley Secondary Jazz BandMr. Russell Larden
3:00-3:30pmClayburn Senior Jazz BandAaron Long
3:30-4:00pmSardis Secondary Jazz EnsembleKevin Biegel
4:00-4:30pmPacific Academy Jazz BandAaron Hardie

Saturday, April 28th

Rainbow Theatre, Conference Centre
**Warm-up 30 minutes before**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amNSSS Senior Jazz BandSteve Ho
8:30-9:00amSemiahmoo Jazz Band 9 (Group 1)Sarah Kennedy
9:00-9:30amFernie Secondary Jazz BandBarbara Bassett
9:30-10:00amNew Westminster Grade 9/10 Jazz EnsembleJack Collsh
10:00-10:30amCardinal Cardinal Academy Jazz EnsembleTerry Anton
10:30-11:00amSemiahmoo Jazz Band 9 (Group 2)Dagan Lowe
11:00-11:30amRobert Bateman Secondary School Jazz BandDoug Pritchard
1:00-1:30pmHugh Boyd Senior Jazz BandKristian Naso
1:30-2:00pmSullivan Heights Jazz BandRichard Petroski
2:00-2:30pmFleetwood Park Grade 9 Jazz BandAdam Gough / Gary Tse
2:30-3:00pmLA Matheson Jazz BandTony Sun
3:00-3:30pmSmithers Secondary Senior Jazz BandMike Doogan-Smith / Jordan Daviel

Jazz Ensemble Workshops

Friday, April 27th

TimeRoomEnsembleDirector
1:00-1:50pmWedgewoodYorkson Creek Middle School Jazz bandDave Mills
1:30-2:20pmSpearheadHugh McRoberts Jazz BandJames Carter
2:00-2:50pmWedgewoodVancouver College Middle School Jazz BandLarry Olson
2:30-3:20pmSpearheadFraser Heights Jazz BandMichael Horn
3:00-3:50pmWedgewoodNechako Valley Secondary Jazz BandMr. Russell Larden
3:30-4:20pmSpearheadClayburn Senior Jazz BandAaron Long
4:00-4:50pmWedgewoodSardis Secondary Jazz EnsembleKevin Biegel
4:30-5:20pmSpearheadPacific Academy Jazz BandAaron Hardie

Saturday, April 28th

TimeRoomEnsembleDirector
8:30-9:20amSpearheadNSSS Senior Jazz BandSteve Ho
9:00-9:50amWedgewoodSemiahmoo Jazz Band 9 ( Group 1)Sarah Kennedy
9:30-10:20amSpearheadFernie Secondary Jazz BandBarbara Bassett
10:00-10:50amWedgewoodNew Westminster Grade 9/10 Jazz EnsembleJack Collsh
10:30-11:20amSpearheadCardinal Cardinal Academy Jazz EnsembleTerry Anton
11:00-11:50amWedgewoodSemiahmoo Jazz Band 9 ( Group 2)Dagan Lowe
11:30-12:20pmSpearheadRobert Bateman Secondary School Jazz BandDoug Pritchard
1:00-1:50pmWedgewood
1:30-2:20pmSpearheadHugh Boyd Senior Jazz BandKristian Naso
2:00-2:50pmWedgewoodSullivan Heights Jazz BandRichard Petroski
2:30-3:20pmSpearheadFleetwood Park Grade 9 Jazz BandAdam Gough / Gary Tse
3:00-3:50pmWedgewoodLA Matheson Jazz BandTony Sun
3:30-4:20pmSpearheadSmithers Secondary Senior Jazz BandMike Doogan-Smith / Jordan Daviel

Choral Performances

Friday, April 27th

Maury Young Arts Centre
**Warm-up 30 minutes before**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amBell High School Festival ChoirSamurdhi Gunawardena
9:00-9:30amCardinal Carter Academy ChoirMark Huang/ Eric Hauser
9:30-10:00amMemorial Composite Mixed ChorusMona Holton / Daryl Weisenburger
10:00-10:30amLord Beaverbrook Concert ChoirHeidi Wood
10:30-11:00amGuelph Youth SingersMarkus Howard
11:00-11:30amAbby Vocal EnsembleGrant MacDonald
11:30-12:00pmSardis Secondary Concert ChoirKevin Biegel

12:00-1:00pm

MASS CHOIR REHEARSAL
SEA TO SKY BALLROOM

1:30-2:00pmJohnston Heights Senior ChoirAlan Holmes
2:00-2:30pmYorkson Creek Middle School ChoirJenn Williams
2:30-3:00pmRobert Bateman Secondary School Concert ChoirDoug Pritchard
3:00-3:30pmNSSS Senior Polaris Chamber ChoirJonathan Kruger
3:30-4:00pmBeyond Measure Vocal JazzHeidi Wood
5:00-5:30pmOak Bay High Jazz ExpressTina Horwood
6:30-7:00pmSt. Luke's ChoirRick Boyle

Saturday, April 28th

Maury Young Arts Centre
**Warm-up 30 minutes before**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amSullivan Heights ChoirRichard Petroski
8:30-9:00amOak Bay Junior Concert ChoirSally B Murphy
9:00-9:30amVancouver College Men's ChoirDr Milan Milosevic
9:30-10:00amBurnaby South ChoirMark Wilson
10:00-10:30amCatholic Central High School Concert ChoirDanielle Christensen
10:30-11:00amJohnston Heights Chamber ChoirAlan Holmes
11:00-11:30amBellerose Tour ChoirTomas Lindbeck
11:30-12:00pmHard Choral Vocal JazzHeidi Wood

12:00-1:00pm

MASS CHOIR REHEARSAL
SEA TO SKY BALLROOM

2:00-2:30pmFraser Heights Vocal Jazz EnsembleKristen Huskins

Choral Workshops

Friday, April 27th

TimeRoomEnsembleDirector
8:30-9:20amDelta ABell High School Festival ChoirSamurdhi Gunawardena
9:30-10:20amDelta ACardinal Carter Academy ChoirMark Huang/ Eric Hauser
10:00-10:50amDelta BMemorial Composite Mixed ChorusMona Holton / Daryl Weisenburger
10:30-11:20amDelta ALord Beaverbrook Concert ChoirHeidi Wood
11:00-11:50amDelta BGuelph Youth SingersMarkus Howard
12:00-1:00pmSea to Sky BallroomMASS CHOIR REHEARSAL
1:00-1:50pmDelta AAbby Vocal EnsembleGrant MacDonald
1:30-2:20pmDelta BSardis Secondary Concert ChoirKevin Biegel
2:00-2:50pmDelta AJohnston Heights Senior ChoirAlan Holmes
2:30-3:20pmDelta BYorkson Creek Middle School ChoirJenn Williams
3:00-3:50pmDelta ARobert Bateman Secondary School Concert ChoirDoug Pritchard
3:30-4:20pmDelta BNSSS Senior Polaris Chamber ChoirJonathan Kruger
4:00-4:50pmMaury Arts StageBeyond Measure Vocal JazzHeidi Wood
5:30-6:20pmMaury Arts StageOak Bay High Jazz ExpressTina Horwood

Saturday, April 28th

TimeRoomEnsembleDirector
8:00-8:50amDelta ASt. Luke's ChoirRick Boyle
8:30-9:20amDelta BSullivan Heights ChoirRichard Petroski
9:00-9:50amDelta AOak Bay Junior Concert ChoirSally B Murphy
9:30-10:20amDelta BVancouver College Men's ChoirDr Milan Milosevic
10:00-10:50amDelta ABurnaby South ChoirMark Wilson
10:30-11:20amDelta BCatholic Central High School Concert ChoirDanielle Christensen
11:00-11:50amDelta AJohnston Heights Chamber ChoirAlan Holmes
12:00-1:00pmSea to Sky BallroomMASS CHOIR REHEARSAL
1:00-1:50pmDelta BBellerose Tour ChoirTomas Lindbeck
1:00-1:50pmMaury Arts StageHard Choral Vocal JazzHeidi Wood
2:30-3:20pmMaury Arts StageFraser Heights Vocal Jazz EnsembleKristen Huskins

Drumline Performances and Workshops

Saturday, April 28th Performances

Mt. Currie Ballroom, Hilton
**Warm-up 30 minutes before**

TimeEnsembleDirector
3:00-3:30pmAbby Senior DrumlineGrant MacDonald
3:30-4:00pmClayburn Senior DrumlineAaron Long
4:00-4:30pmSardis Secondary DrumlineKris Werner
4:30-5:00pmRobert Bateman Secondary School DrumlineDoug Pritchard
5:00-5:30pmNSSS DrumlineSteve Ho

Sunday, April 29th Workshops

Various Rooms, Conference Centre

TimeRoomEnsembleDirector
8:00-8:50amFitzsimmonsAbby Senior Drum LineGrant MacDonald
8:00-8:50amGaribaldiNSSS DrumlineSteve Ho
10:00-10:50amWedgewoodClayburn Senior DrumlineAaron Long
10:00-10:50amGaribaldiRobert Bateman Secondary School DrumlineDoug Pritchard
10:00-10:50amFitzsimmonsSardis Secondary DrumlineKris Werner

Instrumental and Vocal Clinics

Friday, April 27th

Conference Centre
**space is limited so first come, first serve**

TimeRoomInstrument
5:00-5:50pmRainbow TheatreRhythm Section

Saturday, April 28th

Various Venues
**space is limited so first come, first serve**

TimeRoomInstrumentClinician
9:00-9:50amThe CABN, AavaClarinetMichelle Anderson
9:00-9:50amStudio, Maury Arts CentreBassoonIsaac Bull
9:00-9:50amTantalus, AavaTromboneGreg Passmore
9:00-9:50amBlack Tusk, HiltonPercussionJaelem Bhate
10:00-10:50amThe CABN, AavaFluteBernard Blary
10:00-10:50amTantalus, AavaFrench HornDawn Haylett
10:00-10:50amStudio, Maury Arts CentreOboeEmma Ringrose
11:00-11:50amThe CABN, AavaSaxophoneJoshua Capri
11:00-11:50amTantalus, AavaTrumpetDean Markel
11:00-11:50amBlack Tusk, HiltonLow BrassSteve Toren
1:00-1:50pmThe CABN, AavaSaxophoneJoshua Capri
1:00-1:50pmDiamond Head, HiltonConductingRobert Ambrose
1:00-1:50pmBlack Tusk, HiltonLow BrassSteve Toren
1:00-1:50pmTantalus, AavaTrumpetDean Markel
2:00-2:50pmThe CABN, AavaClarinetMichelle Anderson
2:00-2:50pmDiamond Head, HiltonOboeEmma Ringrose
2:00-2:50pmTantalus, AavaTromboneGreg Passmore
2:00-2:50pmBlack Tusk, HiltonPercussionJaelem Bhate
3:00-3:50pmThe CABN, AavaFluteBernard Blary
3:00-3:50pmTantalus, AavaFrench HornDawn Haylett
3:00-3:50pmBlack Tusk, HiltonBassoonIsaac Bull
4:00-4:50pmDiamond Head, HiltonViolaTBA
4:00-4:50pmThe CABN, AavaViolinTBA
4:00-4:50pmTantalus, AavaDouble BassJodi Proznick
4:00-4:50pmBlack Tusk, HiltonCelloTBA
4:00-4:50pmDelta BGirls' VoicesAllison Girvan
4:00-4:50pmDelta ABoys' VoicesFrank Lee
4:00-4:50pmTantalus, Conference CentreChoral Directors' WorkshopElise Bradley
4:00-4:50pmRainbow Theatre, Conference CentreJazz BrassJoel Gray
5:00-5:50pmDiamond Head, HiltonElectric BassJodi Proznick
5:00-5:50pmFitzsimmons, Conference CentreJazz SaxophoneJerrold Dubyk

Sunday, April 29th

Sea to Sky Ballroom, Conference Centre

TimeInstrumentClinician
9:00-9:50amUniversity of Washington Drumline ClinicBrad McDavid
10:00-10:50amVancouver Youth Choir Open RehearsalCarrie Tennant

Adjudicators' Picks

Sunday, April 29th

Sea to Sky Ballroom, Conference Centre

TimeEnsemble
11:00amAdjudicators' Pick for Jazz Ensembles
11:30amAdjudicators' Pick for Choirs
12:00pmAdjudicators' Pick for Concert Bands