2018 Edmonton Schedule

**We make minor changes to the scheduling so be sure to check on a regular basis**

Concert Bands/Orchestra Performances

Sunday, April 15th

Winspear Centre

TimeEnsembleDirector
8:00-8:20amHoly Cross Grade 8 Concert BandJeff Cabralda
8:20-8:40amFrank Hurt Junior Concert BandEric Wong
8:40-9:00amShaftesbury High School Grade 10 Concert BandEverett Fristensky & Cynthia Weevers
9:00-9:20amPacific Academy Concert Band 9Quentin Paras
9:20-9:40amFrank Hurt Senior Concert BandEric Wong
9:40-10:00amEcole McTavish Junior High Concert BandAshley Brockway
10:00-10:20amArthur A. Leach Grade 8/9 Concert BandAlena Arnason
10:20-10:40amEsterhazy Grade 9/Sr. BandLauren Hearn
10:40-11:00amPacific Academy Concert Band 10Quentin Paras
11:00-11:20amCarson Graham Intermediate Concert BandKevin Kang
11:20-11:40amNeepawa Area Collegiate Institute Senior BandJohn Hodge
11:40-12:00pmBishop James Mahoney BandAndrew Webster & Andrew Linsley
-----Afternoon
1:00-1:20pmECS Sr. Concert BandKyle Whitehead
1:20-1:40pmPoint Grey Symphonic BandStephen Fleming and Ann Chen
1:40-2:00pmLampan Sr. BandJeff Lunde
2:00-2:20pm
2:20-2:40pmECS Grade 9 BandKyle Whitehead
2:40-3:00pmCharles Hays Concert BandJeremy Sheeshka
3:00-3:20pmCarson Graham Senior Concert BandKevin Kang
3:20-3:40pmWalter Murray Grade 10 BandAllison M Titus
3:40-4:00pmGlendary Grade 8 BandDonald Lee
4:00-4:20pmHoly Cross Grade 9 Concert BandJeff Cabralda
4:20-4:40pmBrooks Junior High Concert BandBrian Stone
4:40-5:00pmGlendary High School BandDonald Lee
4:40-5:00pm

Monday, April 16th

Winspear Centre

TimeEnsembleDirector
8:00-8:20amEcole Charleswood School Grade 8 Concert BandJeff Boch
8:20-8:40amWinston Knoll Symphonic BandAlison Cushway
8:40-9:00amWhitefish High School Varsity BandMark McCrady
9:00-9:20am
9:20-9:40amGlendary Grade 7 BandDonald Lee
9:40-10:00amNelson McIntyre Concert BandLeslie MacCorby
10:00-10:20amJohn Henderson Grade 8 BandLaura Dowbenko
10:20-10:40amRobert Andrews Grade 8 Concert BandMatthew Careless
10:40-11:00amRideau Park Senior Concert BandTrevor Harder
11:00-11:30amHoly Cross Collegiate High School Concert BandSarah Haughey
11:30-12:00pm
-----Afternoon
1:00-1:20pmWinston Knoll Wind EnsembleAlison Cushway
1:20-1:40pmCrescent Heights High School Concert BandDeborah Halderman
1:40-2:00pmCCHS Concert BandSusan Gerrior
2:00-2:20pmEast Lake School Junior Concert BandDiego Bechthold
2:20-2:40pmChinook Concert BandDavid Mikuliak
2:40-3:00pmRobert Warren Senior BandKirsty Gilliland
3:00-3:20pmSt Francis Concert BandDr. Benjamin Schneider
3:20-3:40pm
3:40-4:00pmLawrence Grassi Middle School Concert BandLisa Murphy
4:00-4:30pmShaftesbury High School Grade 11 & 12 Concert BandEverett Fristensky & Cynthia Weevers
4:30-4:50pmHoly Cross Grade 10 BandMeaghan Reynolds and Jana McGonigal

Tuesday, April 17th

Winspear Centre

TimeEnsembleDirector
9:00-9:20amLMS Concert BandDavid M Pasivirta
9:20-9:40amRundle College Grade 9 BandMireille Robinson
9:40-10:00amMurdoch MacKay Collegiate BandBen Campbell
10:00-10:20am
10:20-10:40amWCS Senior Concert BandTanya Cameron
10:40-11:00amHenry G. Izatt Middle School Wind EnsembleDavid Pelletier

Tuesday, April 17th

Winspear Centre

TimeEnsembleDirector
11:00-11:30amShaftesbury High School Grade 9-12 Wind EnsembleEverett Fristensky & Cynthia Weevers
11:30-12:00pm

Concert Band/Orchestra - Adjudication Workshop

Sunday, April 15th

Winspear Rehearsal Room

TimeEnsembleDirector
5:00-5:50pmBishop James Mahoney BandAndrew Webster & Andrew Linsley
5:00-5:50pmCarson Graham Intermediate Concert BandKevin Kang

Monday, April 16th

Old Strathcona Performing Arts Centre/Area Churches

TimeEnsembleDirector
8:00-8:50amHoly Cross Grade 8 Concert BandJeff Cabralda
8:00-8:50amCarson Graham Senior Concert BandKevin Kang
8:00-8:50amShaftesbury High School Grade 10 Concert BandEverett Fristensky & Cynthia Weevers
9:00-9:50amECS Sr. Concert BandKyle Whitehead
9:00-9:50amArthur A. Leach Grade 8/9 Concert BandAlena Arnason
9:00-9:50amEsterhazy Grade 9/Sr. BandLauren Hearn
10:00-10:50amPacific Academy Concert Band 9Quentin Paras
10:00-10:50am
11:00-11:50amHoly Cross Grade 9 Concert BandJeff Cabralda
11:00-11:50amEcole McTavish Junior High Concert BandAshley Brockway
-----Afternoon
1:00-1:50pmFrank Hurt Junior Concert BandEric Wong
1:00-1:50pmWalter Murray Grade 10 BandAllison M Titus
2:00-2:50pmBrooks Junior High Concert BandMr. Brian Stone
2:00-2:50pmPacific Academy Concert Band 10Quentin Paras
3:00-3:50pmGlendary High School BandDonald Lee
3:00-3:50pmCharles Hays Concert BandJeremy Sheeshka
3:00-3:50pmPoint Grey Symphonic BandStephen Fleming and Ann Chen
4:00-4:50pmNeepawa Area Collegiate Institute Senior BandJohn Hodge
4:00-4:50pmFrank Hurt Senior Concert BandEric Wong
4:00-4:50pmGlendary Grade 8 BandDonald Lee
5:00-5:50pmECS Grade 9 BandKyle Whitehead
5:00-5:50pmLampan Sr. BandJeff Lunde
5:00-5:50pm

Tuesday, April 17th

Old Strathcona Performing Arts Centre/Area Churches

TimeEnsembleDirector
8:00-8:50amSt Francis Concert BandDr. Benjamin Schneider
8:00-8:50amHoly Cross Collegiate High School Concert BandSarah Haughey
8:00-8:50amNelson McIntyre Concert BandLeslie MacCorby
9:00-9:50amChinook Concert BandDavid Mikuliak
9:00-9:50amHoly Cross Grade 10 BandMeaghan Reynolds and Jana McGonigal
9:00-9:50amWhitefish High School Varsity BandMark McCrady
10:00-10:50amEast Lake School Junior Concert BandDiego Bechthold
10:00-10:50am
11:00-11:50amLawrence Grassi Middle School Concert BandLisa Murphy
11:00-11:50amRideau Park Senior Concert BandTrevor Harder
-----Afternoon
1:00-1:50pm
1:00-1:50pmCCHS Concert BandSusan Gerrior
2:00-2:50pmJohn Henderson Grade 8 BandLaura Dowbenko
2:00-2:50pmRobert Andrews Grade 8 Concert BandMatthew Careless
3:00-3:50pmGlendary Grade 7 BandDonald Lee
3:00-3:50pmEcole Charleswood School Grade 8 Concert BandJeff Boch
3:00-3:50pmWinston Knoll Symphonic BandAlison Cushway
4:00-4:50pmShaftesbury High School Grade 11 & 12 Concert BandEverett Fristensky & Cynthia Weevers
4:00-4:50pmRobert Warren Senior BandKirsty Gilliland
4:00-4:50pmWinston Knoll Wind EnsembleAlison Cushway
5:00-5:50pmCrescent Heights High School Concert BandDeborah Halderman
5:00-5:50pm

Tuesday, April 17th

Winspear Stage/Rehearsal Room

TimeEnsembleDirector
1:00-1:50pmShaftesbury High School Grade 9-12 Wind EnsembleEverett Fristensky & Cynthia Weevers
1:00-1:50pmLMS Concert BandDavid M Pasivirta
2:00-2:50pmHenry G. Izatt Middle School Wind EnsembleDavid Pelletier
2:00-2:50pmWCS Senior Concert BandTanya Cameron
3:00-3:50pmMurdoch MacKay Collegiate BandBen Campbell
3:00-3:50pm
4:00-4:50pmRundle College Grade 9 BandMireille Robinson
4:00-4:50pm

Instrumental Masterclasses

Monday, April 16th

Strathcona Baptist and Knox Evangelical Free Church

TimeInstrumentClinician
10:00-10:50amWoodwind and Double BassTBA
11:00-11:50amBrass and PercussionTBA
12:00-12:50pmFaculty recitalsTBA
1:00-1:50pmWoodwind and Double BassTBA
2:00-2:50pmBrass and PercussionTBA

Tuesday, April 17th

Strathcona Baptist and Knox Evangelical Free Church

TimeInstrumentClinician
10:00-10:50amWoodwind and Double BassTBA
11:00-11:50amBrass and PercussionTBA
12:00-12:50pmFaculty recitalsTBA
1:00-1:50pmWoodwind and Double BassTBA
2:00-2:50pmBrass and PercussionTBA

Jazz Ensemble Performances

Monday April 16th and Tuesday April 17th

Yardbird Suite

TimeEnsembleDirector
Monday 9:00-10:00amCarson Graham Senior Jazz BandElliot Lo
Monday 10:00-11:00amSt Francis Jazz EnsembleDr. Benjamin Schneider
Monday 11:00-12:00pmPacific Academy Jazz Band 9Quentin Paras
Monday 1:00-2:00pmPacific Academy Jazz Band 10Quentin Paras
Monday 2:00-3:00pmArthur A. Leach Jazz BandAlena Arnason
Monday 3:00-4:00pmMurdoch MacKay Collegiate Jazz BandBen Campbell
Monday 4:00-5:00pmCCHS Jazz BandSusan Gerrior
Tuesday 9:00-10:00am
Tuesday 10:00-11:00amPoint Grey Jazz BandStephen Fleming
Tuesday 11:00-12:00pmECS JazzKyle Whitehead
Tuesday 1:00-2:00pm
Tuesday 2:00-3:00pmLawrence Grassi Middle School Jazz BandLisa Murphy
Tuesday 3:00-4:00pmNelson McIntyre Collegiate Jazz BandLeslie MacCorby
Tuesday 4:00-5:00pmCrescent Heights High School Jazz BandDeborah Halderman

Choral Performances

Sunday April 15th

First Presbyterian Church

TimeEnsembleDirector
2:00-2:30pmDistrict 57 Tapestry SingersCarolyn Duerksen
2:30-3:00pmTonic! - Holy CrossJeff Cabralda
3:00-3:30pmChinook Concert ChoirDavid Mikuliak
3:30-4:00pmPacific Academy Junior ChoirDavid Rosborough

Monday April 16th

All Saints Cathedral

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amSt Francis ChoirDr. Benjamin Schneider
8:30-9:00amWinston Knoll Senior ChoirDiane Taylor Neale
9:00-9:30amWalter Murray ChoirAndrea Pittman
9:30-10:00amPoint Grey Concert ChoirAnn Chen
10:00-10:30amWinston Knoll Chamber ChoirDiane Taylor Neale
10:30-11:00amBishop James Mahoney ChoirAndrew Linsley
11:00-11:30amCarson Graham Concert ChoirFrank Lee
11:30-12:00pmChinook Chamber ChoirDavid Mikuliak
12:00-12:30pmCarson Graham Chamber ChoirFrank Lee

Tuesday April 17th

All Saints Cathedral

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amECS ChoirEvanne Wilhelm
8:30-9:00amPoint Grey Chamber ChoirAnn Chen
9:00-9:30amShaftesbury ChoirAndrea Wicha
9:30-10:00amWCS Freshman ChoirColleen Weimer
10:00-10:30amWinston Knoll Junior ChoirDiane Taylor Neale
10:30-11:00amNotre Dame Canadians ChoirLisa Welder
11:00-11:30amLMS ChoirDavid M Pasivirta
11:30-12:00pmWCS Senior ChoirColleen Weimer

Choral Workshops

Sunday April 15th

First Presbyterian Church

TimeEnsembleDirector
4:00-4:50pmChinook Concert ChoirDavid Mikuliak
4:00-4:50pmPacific Academy Junior ChoirDavid Rosborough
5:00-5:50pmTonic! - Holy CrossJeff Cabralda
5:00-5:50pmDistrict 57 Tapestry SingersCarolyn Duerksen

Monday April 16th

All Saints Cathedral

TimeRoomEnsembleDirector
1:00-1:50pmPoint Grey Concert ChoirAnn Chen
1:00-1:50pmSt Francis ChoirDr. Benjamin Schneider
2:00-2:50pmCarson Graham Chamber ChoirFrank Lee
2:00-2:50pmChinook Concert ChoirDavid Mikuliak
3:00-3:50pmWalter Murray ChoirAndrea Pittman
3:00-3:50pmWinston Knoll Chamber ChoirDiane Taylor Neale
4:00-4:50pmBishop James Mahoney ChoirAndrew Linsley
4:00-4:50pmWinston Knoll Senior ChoirDiane Taylor Neale
4:00-4:50pmCarson Graham Concert Choir, (Winspear Centre)Frank Lee

Tuesday April 17th

All Saints Cathedral

TimeRoomEnsembleDirector
1:00-1:50pmWinston Knoll Junior ChoirDiane Taylor Neale
1:00-1:50pmNotre Dame Canadians ChoirLisa Welder
2:00-2:50pmPoint Grey Chamber ChoirAnn Chen
2:00-2:50pmWCS Freshman ChoirColleen Weimer
3:00-3:50pmShaftesbury ChoirAndrea Wicha
3:00-3:50pmLMS ChoirDavid M Pasivirta
4:00-4:50pmECS ChoirEvanne Wilhelm
4:00-4:50pmWCS Senior ChoirColleen Weimer