2017 Whistler Schedule

**Last update April 21st 9:00am**

Concert Bands

Friday, May 5th

Sea to Sky Ballroom, Convention Centre
**Warm-up 30 minutes before with a 50min Workshop to follow**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amTempleton Concert BandAlison Yau
8:30-9:00amChase and Valley View Combined BandDave Bakker and Jaymi Daniels
9:00-9:30amMount Douglas Grade 9 Concert Band Douglas Awai
9:30-10:00amWinston Knoll Collegiate Wind EnsembleAlison Cushway
10:00-10:30amCharles Hays Concert BandAdam Ward
10:30-11:00amWhitehorse All-City Junior Concert BandTristan Fox and Keith Todd
11:00-11:30amJohn Maland High School Concert BandClarence Samuelson
11:30-12:00pmMount Douglas Grade 10 Concert BandDouglas Awai
1:00-1:30pmMcRoberts Concert BandJamie Carter
1:30-2:00pmArdrossan Senior BandRaymond Basaraba
2:00-2:30pmWhitehorse All-City Senior Concert BandTristan Fox and Keith Todd
2:30-3:00pmAbbotsford Senior Secondary Concert BandJosh Rauw
3:00-3:30pmYork House Concert BandDavid Gueulette
3:30-4:00pmMount Douglas Grade 11/12 Concert BandDouglas Awai
4:00-4:30pmLA Matheson Tour Concert BandGreg Farrugia
5:15-6:00pmNational Youth Band Sound Check---

Saturday, May 6th

Sea to Sky Ballroom, Convention Centre
**Warm-up 30 minutes before with a 50min Workshop to follow**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amSullivan Heights 9 - 12 Concert BandJeff Williams
8:30-9:00amRichmond Secondary School Concert BandTony Sheppard
9:00-9:30amHeritage Woods Secondary School Concert BandKathy Fester
9:30-10:00amJL Crowe Concert BandRita Cain
10:00-10:30amCentennial Collegiate Senior Concert BandNick Fanner
10:30-11:00amPacific Academy Grade 8 Concert BandAaron Hardie
11:00-11:30amNotre Dame Regional Secondary School Intermediate Concert BandQuentin Paras
11:30-12:00pmAbbotsford Middle School Concert BandAlyssa Hutchinson
1:00-1:30pmBrentwood College School Wind EnsembleTristan Clausen
1:30-2:00pmYorkson Creek Middle Concert BandDavid Mills
2:00-2:30pmJ.N. Burnett Concert BandSusan Freeman
2:30-3:00pmWinston Knoll Collegiate Symphonic BandAlison Cushway
3:00-3:30pmJohnston Heights Senior Concert BandAlan Holmes
3:30-4:00pmGaribaldi Secondary Senior Concert BandRebekah Bell
4:00-4:30pmVancouver College Grade 9 Concert BandDr. Milan Milosevic/ Mr. Larry Olson
5:00-6:30pmM-PACT SOUND CHECK

Saturday, May 6th

Mt. Currie Ballroom, Hilton Hotel
**Warm-up 30 minutes before with a 50min Workshop on Sunday May 7**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amBrocklehurst Middle Festival BandJarrett Schill
9:00-9:30amBrocklehurst Middle Beginner BandJarrett Schill
9:30-10:00amFleetwood Park Grade 8 Concert BandColleen Sheridan
10:00-10:30amSt. John Brebeuf Concert BandRobert Woitowitsch
10:30-11:00amGaribaldi Secondary Junior Concert BandRebekah Bell
11:00-11:30amGlenbrook Middle School BandPeter Zaenker
11:30-12:00pmFleetwood Park Grade 9 Concert BandColleen Sheridan
12:15-1:15pmNATIONAL YOUTH BAND NOON HOUR CONCERT
2:30-3:00pmEric Hamber Strings EnsembleDavid Cho
3:00-3:50pmEric Hamber Strings Ensemble (Adjudication)
4:00-4:30pmPacific Academy Junior Strings OrchestraAaron Hardie
4:30-5:00pmBrentwood Strings EnsembleTristan Clausen

Sunday, May 7th

ADJUDICATION WORKSHOPS- Hilton Hotel
(for concert bands performing on Saturday, May 6)

TimeEnsembleDirector
8:00-8:50amFleetwood Park Grade 9 Concert BandColleen Sheridan
9:00-9:50amBrocklehurst Middle Beginner BandJarrett Schill
9:00-9:50amFleetwood Park Grade 8 Concert BandColleen Sheridan
9:00-9:50amGlenbrook Middle School BandPeter Zaenker
9:00-9:50amBrentwood Strings EnsembleTristan Clausen
10:00-10:50amBrocklehurst Middle Festival BandJarrett Schill
10:00-10:50amGaribaldi Secondary Junior Concert BandRebekah Bell
11:00-11:50amSt. John Brebeuf Concert BandRobert Woitowitsch
11:00-11:50amPacific Academy Junior Strings OrchestraAaron Hardie

Jazz Ensembles & Choirs

Friday, May 5th

Rainbow Theatre, Convention Centre
**Warm-up 30 minutes before with a 50min Workshop to follow**

TimeEnsembleDirector
8:30-9:00amJ.N. Burnett Jazz BandSusan Freeman
9:00-9:30amHandsworth Senior Jazz ComboDavid Bradshaw
10:00-10:30amJL Crowe Jazz BandRita Cain
10:30-11:00amNotre Dame Regional Secondary School Junior Jazz BandQuentin Paras
11:00-11:30amTempleton Jazz bandAlison Yau
11:30-12:00pmYorkson Creek Middle School Jazz BandDavid Mills
1:30-2:00pmABJ Jazz ChoirJolaine Kerley/Sarah Schaub
3:00-3:30pmRichmond Secondary Vocal JazzTony Sheppard

Saturday, May 6th

Rainbow Theatre, Convention Centre
**Warm-up 30 minutes before with a 50min Workshop to follow**

TimeEnsembleDirector
8:00-8:30amBrentwood College School Jazz BandPhil Newns
8:30-9:00amCharles Hays Jazz BandAdam Ward
9:00-9:30amAbbotsford Senior Secondary Jazz BandJosh Rauw
9:30-10:00amHandsworth Junior Blue Jazz BandDavid Bradshaw
10:00-10:30amArdrossan Senior Jazz 1Raymond Basaraba
10:30-11:00amMount Douglas Secondary Senior Jazz BandDouglas Awai
11:00-11:30amVancouver College Middle School Jazz BandMr. Larry Olson
11:30-12:00pmJohn Maland High School Jazz BandClarence Samuelson
12:00-12:50pmNOON HOUR JAZZ CONCERT
1:00-1:30pmBurnsview Secondary School Jazz BandJason Preston
1:30-2:00pmPacific Academy Jazz BandAaron Hardie
2:00-2:30pmHeritage Woods Jazz in the Woods Kathy Fester
3:00-3:30pmCentennial Collegiate Senior Jazz BandNick Fanner
3:30-4:00pmFleetwood Park Grade 9 Jazz BandColleen Sheridan, Adam Gough
4:00-4:30pmJohn Maland Stage BandClarence Samuelson
4:30-5:00pmArdrossan Senior Jazz 2Raymond Basaraba

Choral Performances

Friday, May 5th

Maury Young Arts Centre
**Warm-up 30 minutes before with a 50min Workshop to follow**

TimeEnsembleDirector
9:00-9:30amArchbishop Jordan Mixed ChoirJolaine Kerley and Sarah Schaub
9:30-10:00amWinston Knoll Collegiate Junior ChoirDiane Taylor-Neale
10:00-10:30amBrocklehurst Middle Festival ChoirJarrett Schill
11:30-12:00pmJohnston Heights Secondary Chamber ChoirAlan Holmes
12:00-12:50pmMASS CHOIR REHEARSAL (Convention Centre Ballroom)
1:00-1:30pmCharles Hays ChoirAdam Ward
1:30-2:00pmFleetwood Park Secondary ChoirMarley Stewart
2:00-2:30pmCentennial Collegiate Mixed ChoirChrista Macbride
2:30-3:00pmWinston Knoll Collegiate Senior ChoirDiane Taylor-Neale
3:00-3:30pmYorkson Creek Middle School ChoirJenn Williams
3:30-4:00pmElk Island Honour ChoirEsther Madsen/Angela McKeown
4:00-4:30pmArchbishop Jordan Girls' ChoirJolaine Kerley and Sarah Schaub
4:30-5:00pmPacific Academy ChoirAaron Hardie
5:00-5:30pmAbbotsford Senior Concert ChoirJosh Rauw

Saturday, May 6th

Maury Young Arts Centre
**Warm-up 30 minutes before with a 50min Workshop to follow**

TimeEnsembleDirector
8:30-9:00amMount Douglas ChoirDoug Awai
9:00-9:30amEckstein Middle School ChoirDr. Jean-Marie Kent
9:30-10:00amWinston Knoll Collegiate Chamber ChoirDiane Taylor-Neale
10:00-10:30amYork House ChoirHeather Christiansen
10:30-11:00amJohnston Heights Senior Concert ChoirAlan Holmes
11:00-11:30amArchbishop Jordan EnsembleJolaine Kerley and Sarah Schaub
12:00-12:50pmMASS CHOIR REHEARSAL(Convention Centre Ballroom)
12:30-1:00pmGaribaldi Secondary Festival ChoirRebekah Bell

Instrumental Clinics

Friday, May 5th

Convention Centre
**Jazz Workshops - space is limited so first come, first served*

TimeRoomInstrument
1:00-1:50pmSpearheadJazz Brass
1:00-1:50pmWedgemountRhythm Section
2:00-2:50pmSpearheadJazz Saxophone
2:00-2:50pmWedgemountBasic Improvisation
3:00-3:50pmSpearheadRehearsal Techniques
3:00-3:50pmWedgemountWorking With Singers

Saturday, May 6th

Various Venues
**space is limited so first come, first served*

TimeRoomInstrumentClinician
9:00-9:50amSutcliffe, HiltonClarinetJohanna Vessey
9:00-9:50amStudio, Maury Arts CentreBassoonZach Senick
9:00-9:50amThe CABN, AavaTromboneKurtis Johnson
9:00-9:50amBlack Tusk, HiltonPercussionJasmine Tsui
10:00-10:50amSutcliffe, HiltonFluteJennifer Arcand
10:00-10:50amThe CABN, AavaHornZoe LeBlanc
10:00-10:50amStudio, Maury Arts CentreOboeAlana Smith
11:00-11:50amSutcliffe, HiltonSaxophoneKristian Vogel
11:00-11:50amThe CABN, AavaTrumpetKayla Solomon
11:00-11:50amBlack Tusk, HiltonLow BrassJarett Jacobs
1:00-1:50pmSutcliffe, HiltonViolinMajka Demcak
1:00-1:50pmDiamond Head, HiltonViolaJonathan Girard
1:00-1:50pmBlack Tusk, HiltonCelloBront Wagar
1:00-1:50pmThe CABN, AavaDouble BassLeo Laniece
2:00-2:50pmSutcliffe, HiltonClarinetTomaz Marques
2:00-2:50pmDiamond Head, HiltonBassoonZach Senick
2:00-2:50pmThe CABN, AavaTromboneKurtis Johnson
2:00-2:50pmBlack Tusk, HiltonPercussionJasmine Tsui
3:00-3:50pmDiamond Head, HiltonElectric BassLeo Laniece
3:00-3:50pmSutcliffe, HiltonFluteJennifer Arcand
3:00-3:50pmThe CABN, AavaHornZoe LeBlanc
3:00-3:50pmBlack Tusk, HiltonOboeAlana Smith
4:00-4:50pmDiamond Head, HiltonConductingChee Meng Low
4:00-4:50pmSutcliffe, HiltonSaxophoneKristian Vogel
4:00-4:50pmThe CABN, AavaTrumpetKayla Solomon
4:00-4:50pmBlack Tusk, HiltonLow BrassJarett Jacobs

Adjudicator's Picks

Sunday, May 7th

Mt. Currie Ballroom, Hilton Hotel

TimeEnsemble
10:00 and 10:30amAdjudicator's Pic for Jazz Ensembles
11:00 and 11:30amAdjudicator's Pic for Choirs
12:00 and 12:30pmAdjudicator's Pic for Concert Bands